pühapäev, 23. september 2007

Kuidas tekivad veidra kujuga pilved

Naljakaid pilvi võib näha tihti. Mõnikord on nad nii kummalised, et raske on neid pilvedeks pidadagi. Nende tekkeks on tarvis mitme asjaolu kokkulangemist.
Esimene tingimus on vertikaalsed tõusvad õhuvoolud.

Teiseks peab tuule suund ja kiirus erinema kihiti nii vertikaalsuunas kui ka ühel tasapinnal. Kolmandaks on vaja inversiooni- ja isotermiakihti.
Vahel aga moonutab perspektiiv ka kõige tavalisemaid pilvi nii, et need paistavad veidratena.
Inversioonikiht tähendab seda, et seal vertikaalsuunas õhutemperatuur tõuseb, vastupidiselt tavalisele olukorrale, mille puhul temperatuur ülevalpool langeb. Isotermiakihti iseloomustab aga õhutemperatuuri muutumatus vertikaalsuunas. Mõlemad kihid takistavad pilvede arengut kõrgusse ja sunnivad neid laiali valguma.
Tõusvad õhuvoolud on kõige intensiivsemad enne lõunat, kui päike soojendab kõige tugevamini. Nende tagajärjel moodustuvad võimsad rünkpilved (Cumulus congestus), mis sageli meenutavad torne ja kuhilaid. Väga tugeva soojenemise puhul arenevad lõpuks välja rünksajupilved (Cumulonimbus). Nende tipus võib ilmuda nn. alasi. See koosneb jääkristallidest ja meenutab kuju poolest tõepoolest sepaalasit, mõnikord ka lehvikut. Pärast rünksajupilve lagunemist võib alasi alles jääda. Alasit moodustavaid kiudpilvi mõjutab tuul ja nad liiguvad edasi tuule suunas. Kui tuule kiirus mingil tasapinnal on ebaühtlane, siis võib osa pilve kanduda ettepoole, servad aga jäävad maha. Nii tekivadki "linnud". Õhtul, pärast päikese loojumist muutuvad ka kiudpilved tumedaks ning siis näivad "linnud" mustadena ja ähvardavatena. Alasi kiudpilvedest võivad moodustuda "kukeseened", "liiliaõied" ja muud kujundid.
Kui tuule kiirus on üleval tunduvalt suurem kui pilvede alumise piiri kõrgusel, siis võivad pilvede tipud diagonaalis ettepoole liikuda. Nii tekivad keerulised kujundid, mis meenutavad loomi, linde või laevu.


Kui kõrgemates õhukihtides on olemas inversiooni- või isotermiakihid, siis takistavad nad pilvede kasvu vertikaalsuunas ja pilved hakkavad laiali valguma. Kui aga need takistavad kihid ei ole kuigi paksud, võivad tõusvad õhuvoolud neist läbi lüüa ja pilvede tipud hakkavad uuesti kõrgusse kasvama. Vahel tekivad samasugustes tingimustes pilved, mis meenutavad aatomiplahvatuste puhul tekkivaid seenetaolisi pilvi.
Mõnikord võivad pilved näida imelikud perspektiivi tõttu. Kõige tavalisem on nn. taevatrepp: pilved nagu madalduksid astmetena horisondi suunas.
(M. Kivisaar)

Sügise varjupooled

Ehkki sügis muutub aina värvilisemaks, juhtub kollaste, punaste, roheliste ja oraanžide värvide sekka ka pruune porilaike. Päike, mis harva vihmapilvede vahelt end ilmutab paitab küll põse pealt soojalt, aga varbad soojaks ei tee. Kurb on ümberringi vaadata, kuidas pimedale ajale üleminek inimesi kinnisemaks ja enesessetõmbunumaks teeb. Toimetatakse ja askeldatakse omaette. Ega ma ise ka selline. Mõtesin just eile, kui Martini üliõnnestunud lasanjet sisse pugisin, et miks me küll kedagi külla pole kutsunud. Häbi kohe. Igal juhul püüan viga järgmine kord parandada:) Huvitav, kas õpetajate päev võiks tuua mingit koostegemisrõõmu....
Ja kas Teie olete juba pruunivalgekirjusid kstanimune leidnud. Rahvasuu räägib, et kui leiad kaks pruunivalgekirjut kastanimuna siis võid juba järgmiseks sügiseks olla leidnud päris oma kõigearmsama "kastanimuna" ;) või siis tegelt nagu kaks :P

esmaspäev, 10. september 2007

Järgmisteks sünnipäevadeks ;)

Lisan puudujäänud elemendid meie lõkkeõhtu murumängust:

"lehm"
- keskmine mängija hoiab väljasirutatud käsi enda ees sõrmed vaheliti koos, peopesad väljapoole, äärmised mängijad matkivad keskel seisva mängija käte all lehma lüpsmise liigutusi;
"mikser" - keskmine mängija hoiab käsi väljasirutatuna kahele poole, äärmised mängijad keerutavad ennast oma koha peal keskmise mängija väljasirutatud käte all;
"ansambel" - keskmine mängija mängib solisti, hoides nagu mikrofoni käes, äärmised mängijad matkivad kitarri mängimist;

ja juba tuttavad elemendid olid:
"elevant"
"känguru"
"röster"
"supermees"
"ema"

+
meie väljamõeldud
"kaelkirjak" ja "jänes";

pühapäev, 9. september 2007

Imeline raba

Sel künkal algas imeline raba



näis vastu taeva sina sünk ja paljas,
Kuid pohlad olid samblas üsna vabalt
ja vesiroosid rabajärve peal.



Me tundsime, kuis puude süda lõi
ja kuulsime, kuis mullast võrsus rohi.
Puud hüüdsid hääletult, ei või, ei või.
Ja haljas sammal sosistas, ei tohi.



Kas tõesti nüüd saab tõde muinasloost,
et sellest rabast tagasi ei tulda?







Me läksime. Ja oksad läksid koost.
Ja me ümber õhkas värske sambla lõhna



Kas tõesti nüüd saab tõde muinasloost?

et sellest rabast tagasi ei tulda...


*** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** ***

Aitähh Katre, ilusa õhtu eest!

reede, 7. september 2007

Palju õnne kallis Katre!

Sügispäikese kuld
hiliste lillede sära
kaunite päevade rõõmud
olgu Sünnipäeval Su päralt!

teisipäev, 4. september 2007

OTSIDEST NETIST ÕPPEMATERJALE...

kolasin ringi mööda laia interneedust, et õpilastele õppematerjale leida ja kogemata juhtusin selliste toredate sõnaseletusteni nagu see siiin pildil ;)